piątek, 13 września 2013

Zarządzanie finansami a oszczędzanie

Oszczędzanie to nic innego jak świadome zarządzanie swoimi finansami. Jest to pojęcie względne, ponieważ dla nastolatka oszczędzanie może być równoznaczne z tym, że udało mu się odłożyć kilkanaście złotych przez miesiąc. Osobom dorosłym raczej taka mała kwota nie wystarcza - chcą zaoszczędzić jak najwięcej.

Celem oszczędzania jest zapewnienie sobie stabilności finansowej w przyszłości oraz danie sobie możliwości na większe wydatki bez konieczności zaciągania kredytu. Na rynku jest wiele instrumentów finansowych, które pomagają nam oszczędzać. Wystarczy się z nimi zapoznać i wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Oczywiście oszczędzanie w zaciszu własnego domu też jest możliwe, ale takie działanie jednak nie przynosi zbyt dużych zysków.



Wyróżniamy różne rodzaje oszczędzania. W naszym kraju z całą pewnością najpopularniejsze są takie rodzaje jak: oszczędzanie na emeryturę, oszczędzanie na przyszłość naszych dzieci oraz oszczędzanie na dowolny zakup konsumpcyjny, np. zakup nowego samochodu czy telewizora. Zawsze warto mieć cel oszczędzania, ponieważ zmotywuje nas to do odkładania określonej ilości pieniędzy oraz powstrzyma nas od niepotrzebnych wydatków.

Oszczędzanie powinno stać się nawykiem każdego człowieka. Szczególnie w tych czasach, gdy wszystko mamy w zasięgu ręki. Co chwila pojawiają się na rynku jakieś nowości i ulegamy pokusie kupowania czegoś, co tak naprawdę nie jest nam potrzebne, a później zauważamy, że nie mamy płynności finansowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz